Take a fresh look at your lifestyle.

افسردگی | علت افسردگی | درمان افسردگی| داروهای گیاهی و درمان دارویی در افسردگی

مقاله ای کامل در مورد افسردگی

0 151

نشانه‌های افسردگی: شما نیز فکر میکنید گرفتار افسردگی شده‌اید؟

اغلب ما در بعضی موقعیت‌ها احساس تنهایی، رنجش و افسردگی می‌کنیم.

درواقع این واکنشی کاملا عادی به از دست دادن‌های آدم، کشمش‌های زندگی و تخریب شدن اعتماد بنفس و احترام به خود او است.

ولی وقتیکه این عواطف بر شما غلبه کنند، به صورت برخی نشانه‌های فیزیکی و هم چنین نشانه‌های افسردگی ظهور کنند و درازمدت باشند، شما را از فعالیت و زندگی معمولی باز خواهند داشت.

اینجاس که با مشاهده‌ی نشانه‌های افسردگی، نیازمند درمان افسردگی خواهید بود.

دکتر متخصص متداول شما گزینه‌ی خوبی برای آغاز خواهد بود.

او میتواند شمارا تست کند و بهتان در این ارتباط یاری رساند.

چنانچه افسردگی شما مداوا نشود احتمال دارد با گذشت زمان نامطلوب‌تر شده و منتج به زیان‌های جدی‌تر و یا حتی خودکشی شود.

تشخیص نشانه‌های افسردگی کلید وارد شدن به درمان است.

جای تاسف است که حدود نصفی از اشخاصی که افسردی دارند، شناسایی نمی‌شوند و هیچوقت درمان نمی‌شوند.

نشانه‌های افسردگی

نشانه‌های افسردگی توانایی دارند شامل موردهای زیر باشند:

 • فقدان دقت و تمرکز، عدم توانایی در به دلیل سپردن جزئیات و تصمیم‌گیری
 • ملال و خستگی
 • حس گناه، بی‌ارزش بودن، بی‌کفایتی
 • بدبین و ناامید شدن
 • بی‌خوابی، بیدار شدن پیش از موعد و یا خواب بیشتر از اندازه
 • تحریک‌پذیری
 • ناآرامی
 • فقدان علاقه نسبت به چیزهایی که در گذشته برای فرد لذت‌بخش بود، به عنوان مثال ارتباط جنسی
 • خوردن بیشتر از اندازه یا فقدان اشتها
 • درد، سردرد و یا گرفتگی‌هایی در جسم که از بین نمی‌روند.
 • اختلالات و مشکلات سیستم گوارشی که حتی با مداوا حل نمی‌شوند.
 • عواطف غم‌انگیز، اضطراب و یا حس خلاء
 • فکر به خودکشی و یا تلاش‌هایی در این راستا

علائم جسمانی افسردگی

علائمی آشکار از مبتلا شدن به افسردگی وجود دارند که از آن جمله می‌توان به احساس غم و اندوه، ناامیدی، و اضطراب اشاره کرد، ولی افسردگی می‌تواند تشکیل نشانه‌های بدنی غیر قابل توضیح را نیز سبب شود.

علائمی آشکار از مبتلا شدن به افسردگی وجود دارند که از آن جمله می‌توان به احساس غم و اندوه، ناامیدی، و اضطراب اشاره کرد، ولی افسردگی می‌تواند تشکیل نشانه‌های بدنی غیر قابل توضیح را نیز سبب شود.در همین راستا، درد جسمانی و افسردگی ارتباط نزدیکی با همدیگر دارند.

درد می‌تواند افسرده کننده باشد و افسردگی میتواند منجر به و تشدید کننده درد باشد.

برخی پژوهش‌ها مشخص کرده اند که درد و افسردگی مسیری مشترک را در منطقه لیمبیک (عاطفی) شناسایی بیماری اشتراک می‌گذارند.در واقع، پیام رسان‌های شیمیایی شبیه درد و اخلاق و رفتار را کنترل میکنند.

بنابر یک مقاله که بوسیله دانشکده پزشکی هاروارد انتشار یافت، مبتلایان به درد مزمن سه برابر بیشتر در معرض ریسک مبتلا شدن به نشانه‌های روانی – بطور رایج اختلالات اخلاق و رفتار یا اضطراب – هستند. و بیماران افسرده سه برابر بیشتر در معرض ریسک مبتلا شدن به درد مزمن هستند..

بسیاری از مبتلایان به افسردگی هرگز کمک نمی‌گیرند زیرا متوجه نمی‌شوند که درد احتمال دارد نشانه‌ای از مبتلا شدن به افسردگی باشد.اهمیت درک نشانه‌های بدنی افسردگی از این جهت است که درمان افسردگی می‌تواند به مداوا درد یاری نماید و درمان درد می‌تواند در معالجه افسردگی نقش داشته باشد.

سردرد 

سردردها و سردردهای میگرنی از نشانه‌های رایج در میان مبتلایان به افسردگی هستند.چنانچه به سردردهای میگرنی مبتلا بوده اید، مبتلا شدن به افسردگی می‌تواند شرایط آن‌ها را وخیم‌تر سازد.

افسردگی و سردردهای میگرنی ارتباطی نزدیک با همدیگر دارند.

برآیند مطالعه‌ای که طی یک بازه زمانی دو ساله انجام شد، روشن کرد که فردی با پیشینه مبتلا شدن به افسردگی شدید سه برابر احتمال بالاتری دارد که نخستین حمله میگرنی خود را تجربه نماید، و فردی با پیشینه میگرن ۵ برابر احتمال بالاتری دارد که نخستین مرحله افسردگی را تجربه نماید.

کمردرد 

چنانچه به درد کمر مبتلا بوده اید، احتمال دارد مبتلا شدن به افسردگی شرایط آن را وخیم‌تر سازد.مطالعه‌ای که توسط پژوهندگان دانشگاه آلبرتا انجام شد نمونه‌های تصادفی از نزدیک به ۸۰۰ فرد بزرگسال که گردن درد و کمردرد نداشتند را دنبال کرد و معین شد، آنهایی که از افسردگی رنج میبرند نسبت به افرادیکه افسردگی ندارند، چهار برابر احتمال بالاتری دارد به درد زیاد یا ناتوان کننده گردن و کمر مبتلا شوند.

دردهای عضلانی و درد مفصل‌ها 

افسردگی می‌تواند هرگونه درد مزمن را وخیم‌تر سازد.بنابر برآیند بررسی که در نشریه طب داخلی آمریکا انتشار یافت، نشانه‌های بدنی شبه تورم مفاصل امکان دارد در صورت مبتلا شدن به افسردگی و مداوای آن با دارو تحکیم شوند.

درد ناحیه سینه 

بررسی دلیل درد در قسمت قفسه سینه توسط یک متخصص ارزش و اهمیت خاصی دارد.این درد میتواند علامتی از مسائل قلبی جدی باشد، ولی درد سینه با افسردگی نیز در رابطه است.

اختلالات و مشکلات سیستم گوارشی

تهوع، اسهال و یبوست مزمن توانایی دارند همگی از افسردگی ناشی شوند.بررسی‌های مشخص کرده اند که شصت درصد از مبتلایان به نشانگان روده‌های تحریک پذیر دارای یک اختلال روانی، بیشتر افسردگی یا اضطراب، نیز بوده اند.

برآیند یک مطالعه که در گاهنامه General Hospital Psychiatry انتشار یافت، نشان داد، اشخاصی که نشانه‌های تهوع را گزارش کرده بودند، سه برابر احتمال بالاتری داشت به اختلال اضطراب نیز مبتلا باشند و نزدیک به یک و نیم برابر احتمال بالاتری داشت که افسردگی داشته باشند.

افسردگی می‌تواند علت اختلالات و مشکلات سیستم گوارشی باشد و این مسئله باید قبل از شروع درمان‌های تهاجمی مورد بررسی قرار گیرد..

فرسودگی و ملال و خستگی ارتباط ملال و خستگی و افسردگی چندان شگفت آور نیست.افسردگی و ملال و خستگی یکدیگر را در چرخه‌ای معیوب تغذیه میکنند و از اینرو، شرایط را برای آگاهی از اینکه یکی از اونها کجا شروع شده و این که دیگری کجا به انتها و پایان می‌رسد را دشوار می‌سازد.

پژوهندگان متوجه شده اند مبتلایان به افسردگی چهار برابر احتمال بالاتری دارد به ملال و خستگی غیر قابل توضیح مبتلا شوند و آنهایی که از ملال و خستگی رنج میبرند تقریبا سه برابر احتمال بالاتری دارد به افسردگی مبتلا شوند.

بیماریهای خواب 

مبتلایان به افسردگی غالبا در به خواب رفتن مشکل دارند، یا در ساعت‌های ابتدایی بامداد از خواب بیدار می‌شوند و دیگر قادر به خوابیدن نیستند.این در وضعیتی است که حدود پانزده درصد از آنهایی که از افسردگی رنج میبرند بیشتر از حد معمول می‌خوابند.

کم خوابی به تنهایی علت افسردگی نیست، ولی میتواند به آن منتج شود.

کم خوابی ناشی ازبیماریهای دیگر یا اضطراب می‌تواند افسردگی را وخیم‌تر سازد.

تغییر در اشتها یا وزن 

چندین مطالعه مشخص کرده اند که اضافه وزن با نشانه‌های افسردگی، پیشینه افسردگی، و دیگر موارد پریشانی روانی (به عنوان نمونه اضطراب) در رابطه بوده است.بنابر برآیند پژوهشی که در سال ۲۰۰۶ در گاهنامه Archives of General Psychiatry انتشار یافت، پیوند افسردگی-چاقی در آقایان و خانمها به صورت شبیه مشاهده شد.

هم چنین، افسردگی میتواند به کاستن اشتها و بنابراین آن کم کردن وزن نیز منتج شود.


تشخیص افسردگی

یک تست جامع به منظور تشخیص نشانه‌های افسردگی وجود ندارد که دکتر متخصص طبق آن مشخص کند که شما مبتلا به افسردگی هستید یا نه

پس برای فهمیدن آن بطور معمول از گذشته‌ی شما می‌پرسند و یا برخی تست‌های فیزیکی انجام میدهند.

دکترتان می‌خواهد بداند:

 • چه وقتی نشانه‌های افسردگی شما آغاز شده‌اند.
 • چه میزان طول کشیده‌اند.
 • چه میزان نشانه‌های افسردگی شما شدید هستند.
 • آیا در خانواده‌ی شما افرادی از افسردگی و یا دیگر مشکلات روانی رنج می‌برند؟
 • آیا قبلا مصرف قرصی خاص و یا سوء استفاده از الکل داشتید یا نه

هم چنین از شما پرسش خواهد شد که آیا قبلا هم نشانه‌های افسردگی داشته‌اید.

چنانچه داشته‌اید چگونه آن را درمان کرده‌اید.

درمان افسردگی

چنانچه دکترتان نشانه‌های فیزیکی شما را غیرمحتمل شمرد، احتمال دارد درمان شما را آغاز کند و یا شما را به یک روانشناس متخصص آشنا کند. این متخصصان بطور معمول برترین شیوه درمان افسردگی برای شما را تشخیص خواهند داد.

این درمان‌ها احتمال دارد شامل دارو (همچون داروهای ضدافسردگی)، روان درمانی و یا هردو باشد.

آیا خطر اقدام به خودکشی به همراه افسردگی وجود دارد؟

افسردگی خطر اقدام به خودکشی را افزایش میدهد.

افکار یا قصد خودکشی در فرد افسرده، بیشتر اوقات جدی هستند.

نشانه‌های هشدار دهنده شامل:

 • تغییر غیرمنتظره از غم به حرف نزدن و یا خوشحالی
 • همواره اندیشه کردن به مرگ
 • افسردگی بالینی (غم و اندوه ژرف، از دست علاقه به اطراف، خواب و خوراک نادرست) که نامطلوب‌تر و نامطلوب‌تر می‌شوند.
 • خطر کردن تا به اندازه‌ای که باعث مرگ شود، همچون رانندگی در مسیرهای ناجور و یا رد شدن از چراغ قرمز
 • اظهار نظر در زمینه ناامیدی، بی‌نظمی و یا بی‌ارزش بودن
 • تغییر اراده‌ی غیرمنتظره
 • گفتن چیزهایی مانند «کاش من اینجا نبودم» یا «کاش مرده بودم»
 • صحبت درباره‌ی خودکشی
 • ملاقات و یا زنگ زدن به رفیقان و یا کسیکه دوستش دارد.

چنانچه شما و یا نزدیکان‌تان نشانه‌های بالا را دارید پسندیده‌تر است هرچه سریعتر به روان‌پزشک مراجعه نمایید.

آیا درمان به شیوه شوک الکتریکی برای افسردگی اثربخش است؟

شوک درمانی یا ECT گزینه‌ای برای آن گروه اشخاصی است که نشانه‌های افسردگی در آنها با دارو و روان‌درمانی از بین نرفته و سریعا رو به نامطلوب‌تر شدن هستند و به مداوا سریع احتیاج دارند.

چه وقتی بایست به دنبال کمک باشیم؟

چنانچه نشانه‌های افسردگی شما سبب پیدایش دشواری هایی در روابط، کار و یا خانواده‌ی شما شود و راهکار روشنی به منظور حل آن برایتان وجود نداشته باشد نزد یک متخصص بروید.

یکی از نشانه‌های افسردگی، احساس انزوا و تنهایی است.صحبت کرد با یک مشاور و یا متخصص اعصاب و روان میتواند از نامطلوب‌تر شدن نشانه‌های افسردگی ممانعت نماید.

علی الخصوص اگر نشانه‌های شما برای درازمدت باقی بمانند.

چنانچه کسی را می‌شناسید که مدام بفکر خودکشی است، تلاش نمایید به موقع به وی یاری کنید.

این موضوع را بیاد داشته باشید که اینکه احساس افسردگی میکنید بدین معنا نمیباشد که مبتلا به افسردگی هستید.

این شرایط فقط شامل تغییر اخلاق و رفتار شما نیست بلکه تغییر در حین خواب، انرژی، اشتها، تمرکز و انگیزه، از علایم آن هستند.

چنانچه چنین نشانه‌های جسمی‌ای دارید و یا به مدت چندین هفته‌ی متمادی است که احساس افسردگی میکنید قطعا به روانشناش و یا دکتر بروید.


بهترین راه درمان افسردگی چیست؟

آیا تابحال به بهترین راه درمان افسردگی فکر کرده‌اید؟ افسردگی نه فقط کیفیت زندگیتان را پایین میآورد بلکه سبب میشود در زندگی اشخاصی که با شما زندگی میکنند خلل ایجاد شود و جامعه‌ای که در آن هستید را نیز گرفتار مشکلات فراوانی کند. ولی بایست بدانید برای درمان افسردگی ، این معضل همه گیر، شیوه‌های اثربخش زیادی وجود دارد.

جلسات روان درمانی، درمان دارویی و تغییرات شیوه زندگی اشخاص می‌تواند از روشهای درمان افسردگی باشد شیوه هایی که با عنایت به شرایط و موقعیت اشخاص فرق خواهد کرد.

زمانیکه شما افسرده هستید، حس میکنید هرگز از این سایه تاریک بیرون نخواهید آمد. با اینهمه بایست بدانید که سخت‌ترین و شدیدترین افسردگی‌ها درمانپذیر هستند.

بنا بر این اگر افسردگی عاملی است که سبب شده شما آنطور که دلتان می‌خواهد زندگی نکنید، بدون تعلل و ذره‌ای شک بدنبال کمک باشید.

دانستن در زمینه گزینه‌های درمان افسردگی کمکتان می‌نماید تا گزینش و انتخاب بهتری برای شرایط افسردگی خودتان داشته باشید. از جلسات مشاوره روان درمانی، درمان دارویی، درمان افسردگی بدون دارو تا تغییرات سبک و شیوه زندگی ، درمان‌های موثری هستند که شما از هر کدام و یا ترکیبی از آنها میتوانید برای فائق آمدن بر این دشواری استفاده کرده تا مجدد احساس خوشحالی و امید به شما باز گردد.

گزینه‌های درمان افسردگی من چیستند؟

همان طوری که هیچ دو فردی به صورت یکسان با موضوع افسردگی برخورد انجام نمی‌دهند، هیچ راه درمان افسردگی یکسان و فراگیری هم وجود ندارد که برای همه‌ی اشخاص مناسب باشد.

راهکاری که روی یک فرد پاسخ می‌دهد احتمال دارد روی نفر دیگر هیچ جوابی ندهد.

واقعیت این است که برترین راه درمان افسردگی میتواند این باشد که نسبت به مجراهای موجود اطلاع لازم داشته باشید و با عنایت به نیازهای فردی در معالجه خود از آنها بهره جویی کنید.

بهترین راه درمان افسردگی

تا اونجایی که میتوانید در مورد افسردگی خود اطلاعات داشته باشید.

نکته برجسته و مهم اینست که معین کنیم که نشانه‌های و نشانه‌های افسردگی شما به دلیل بیماری زمینه‌ای است یا نه چنانچه این موضوع صحت دارد اول بهترست که به مداوا آن بپردازیم.

فاکتور اساسی و مهم بعدی میزان شدت افسردگی است که به هر میزان این میزان بیشتر باشد آنگاه شما احتیاج به درمان قوی‌تری خواهید داشت.

یافتن راه درست درمان افسردگی زمان بر خواهد بود.

احتمال دارد یافتن بهترین و موثرترین راه درمان افسردگی شما اندکی زمان بر باشد و به منظور نیل به آن احتیاج به آزمون و خطا باشد.

به عنوان نمونه، چنانچه احتیاج به جلسات مشاوره دارید احتمال دارد چند روانشناس گوناگون را ملاقات کنید تا در نهایت کسی را بیابید که با او حس بهتری داشته باشید.

یا احتمال دارد درمانهای ضد افسردگی را آزمایش کنید.، یا صرفا برای اینکه متوجه بشوید که به آن احتیاجی ندارید هر روزه ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

نسبت به این تغییرات با دید بازتری عمل نمایید و نسبت به آنها گارد نگیرید.

فقط روی درمان دارویی تکیه نکنید.

این که درمان‌های دارویی نشانه‌های افسردگی را کمتر می‌کنند واقعیت دارد ولی این گزینه برای درازمدت گزینش و انتخاب شایسته‌ای نخواهد بود.

شیوه‌های دیگر مانند تمرینات هر روزه و یا جلسات روان درمانی نه فقط می‌تواند به میزان روش درمان دارویی تاثیرگذار باشد بلکه شاید تاثیر بیشتری هم بگذارد و نکته مثبت آن اینست که از پیامدهای جانبی خبری نخواهد بود.

چنانچه دکترتان تشخیص داده است که روش درمان دارویی برای علاج افسردگی شما راهکاری موثرتر است بایست بدانید که زمانی درمان دارویی بهترین پاسخ را خواهد داد که شما در مجاور آن تغییرات مثبتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید.

پشتیبانی نفرات دیگر

به هر میزان رابطه‌های گروهی اجتماعی پربارتری داشته باشید از افسردگی زیادتر در امان خواهید بود.

چنانچه حس کرده اید که به بن بست رسیده اید، برای صحبت با اعضای خانواده و یا رفیقان نزدیکتان که قابل اعتماد شما هستند تعلل نکنید و یا حتی بدنبال روابط جدید مانند گروه‌های حمایتی اجتماعی باشید.

این که از کسی کمک بخواهید نشانه‌ی کاستی شما نیست و به این معنی نخواهد بود که بار این موضوع را به دوش دیگران بگذارید ضروری است بدانید گاهی همین صحبت‌های رو در رو ساده کمک شایانی به شما خواهد کرد.

درمان نیازمند زمان و تعهد شماست.

تمامی مجراهای درمان افسردگی زمان بر خواهد بود.

و این موقع بر بودن امکان دارد شما را خسته کند.

ولی بایست بدانید این موضوع کاملا عادی بوده و عمومیت دارد.

تغییرات در سبک زندگی: بخش اساسی و مهم و اساسی در معالجه افسردگی

تغییرات در شیوه و راه و روش زندگی شاید بنظر ساده بیاید ولی ابزاری بسیار قدرتمند است برای علاج افسردگی محسوب میشود.

شاید گاهی تمام چیزی که شما احتیاج دارید همین باشد.

ولی این تغییرات شامل چه مواردی می‌تواند باشد.

تمرینات جسمی هر روزه

ورزش هر روزه و تمرینات جسمی مستمر می‌تواند به میزان درمان‌های دارویی تاثیرگذار باشد. ورزش سبب میشود تا سروتونین، اندورفین و دیگر هورمون‌های شیمیایی بدنتان بالا رود که در نهایت سبب می‌شود سلول‌های مغز و رابطه مابین آن‌ها کارایی بالاتری داشته باشد.

کاریکه در معالجه دارویی بر عهده درمانهای ضد افسردگی است.

ضروری نیست قطعا ماراتن شرکت کنید، حتی راه رفتن هر روزه ۳۰ دقیقه تغییرات بزرگی را ایجاد خواهد نمود.

برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید ممارست ایروبیک ۳۰ دقیقه تا یک ساعته را در طی روزهای هفته آزمایش کنید.

غذای مناسب

غذای مناسب کلید داشتن سلامت فیزیکی و روانی افرادست در طی روز وعده‌های کوچک و مناسب داشته باشید تا سبب میگردد انرژی شما طی روز بالا بماند.

البته محتمل است به سمت خوراکی هایی با قند بالا گرایش پیدا کنید ولی بدانید که ترکیبی از کربوهیدارت‌ها گزینش و انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.

خوابیدن کافی

میزان خواب تاثیر بالای بر حال و هوای اشخاص دارد.

زمانیکه شما خوابیدن کافی نداشته باشید نشانه‌های افسردگی شما افزون‌تر از قبل خواهد بود.

کم خوابی برای شما ناخوشایند بوده و منتج به رنجش و ملال و خستگی زیاد میشود.

اطمینان حاصل کنید که در طول روز و شب هشت ساعت خوابیدن کافی خواهید داشت.

تنها اشخاص اندکی هستند که با خواب اندک‌تر از هفت ساعت در روز و شب همچنان کارکرد خوبی خواهند داشت.

کاستن از استرس

و نهایتا تلاش کنید تغییراتی را ایجاد کنید تا به شما یاری میرساند اضطراب و نگرانی خود را مدیریت کرده و از حجم آن بکاهد.

اضطراب و نگرانی زیاد منتهی به افسردگی خواهد شد و شما را پیش روی زیان قرار میدهد.

به زندگی خودتان از زوایای مختلف نگاه بیاندازید و چنانچه ارتباط و یا کار بیشتر از حد معمول می‌بینید تلاش کنید آن را حذف و یا به کمترین حالت برسانید.


۴۲ درمان در منزل آسان برای علاج و رها شدن از شر افسردگی 

افسردگی از هر درجه باید جدی گرفته شده و با شیوه‌های اثربخش درمان شود، شیوه هایی که قسمتی از ساده‌ترین و طبیعی‌ترین‌های آن را در این قسمت از سلامت ذهن زیبان خواهیم گفت، هرگاه حس کردید که انرژی اندکی دارید و افسرده شده اید، از این لیست پیروی کنید.

روشهای طبیعی و خانگی و بدون دارو برای درمان افسردگی

لیست نسخه‌های درمان افسردگی بدون دارو

۱ سیب

خوردن یک عدد سیب طی روز، شما را از افسردگی دور نگه میدارد.
هزاران سال است که سیب به عنوان میوه‌ای شناخته شده میشود، که آدم را از انواع مریضی‌ها دور نگه میدارد.
تکه‌های ریز و خرد شده نصفی از یک سیب را با نصف قاشق چای خوری عسل در ۱ لیوان شیر بریزید.
این ترکیب را بصورت هرروزه استفاده کنید.
چنانچه شیر دوست ندارید، میتوانید آب سیب را به تنهایی بهره جویی کنید.

دور شدن از افسردگی با خوردن سیب

دو زعفران

این ماده، سطح سروتونین را در مغز افزایش میدهد، نتیجتا افسردگی‌های نه چندان شدید را درمان میکند.

این گیاه، یک چاشنی خوشمزه برای تهیه غذا‌ها و خوراکی‌ها است.

شما میتوانید اندکی از آن را به غذاهایتان بیافزایید و بطور مرتب استفاده کنید.

بکارگیری زعفران برای درمان افسردگی

۳ گلبرگ گل رز

۲۵ الی ۳۰ گلبرگ گل رز نو را در آب بریزید به مدت دوازده تا پانزده دقیقه بجوشانید صبر نمایید تا خنک شود و آنگاه به آن شکر بیافزایید.
این آمیخته را دو یا ۳ بار طی روز بیاشامید.
این درمان در منزل اثربخش شما را از شر حملات افسردگی خلاص میکند.

جوشانده گلبرگ گل رز برای علاج افسردگی

چهار هل

بوی دل انگیز و فوق العاده هل، عصب‌های مغز را آرام میکند.
اندکی چای برای خودتان آماده نمایید و پودر دانه‌های هل را به آن بیافزایید و چای تان را نم نم بیاشامید.
هم چنین میتوانید شکر و پودر دو عدد دانه هل رابه یک استکان آب گرم بیفرایید.
آن را بجوشانید بعد از آن به صورت آشامیدنی گرم آن را بیاشامید.

دانه‌های هل آرام کننده عصب‌های مغز

پنج قهوه

با یک فنجان قهوه، روزتان را پر شادابی و تازگی و با نشاط شروع نمایید.
کافئین موجود در قهوه، التیام و بهبود دهنده خوب، اخلاق و رفتار است و سبب میشود تا حس مثبت‌تری داشته باشید.
۱ یا دو فنجان قهوه طی روز افسردگی نه چندان شدید را از بین میبرد ولی اجازه ندهید که مصرفتان از دو فنجان بیشتر گردد.
در غیر از این حالت، احتمال دارد، حتی سبب ازدیاد افسردگی نیز شود.

آشامیدن قهوه برای درمان افسردگی نه چندان شدید

شش زرد چوبه

چنانچه شما به افسردگی تغییرات فصلی، مبتلا هستید، زرد چوبه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
کور کوفین موجود در زرد چوبه به شیوه‌ای مثبت بر مسیر‌های سروتونین در مغز تاثیر میگذارد و بنابراین افسردگی را کمتر می‌کند.

۷ چایی سبز

آشامیدن دو الی ۳ فنجان چایی سبز طی روز، به کاستن از علایم افسردگی کمک میکند.
هم چنین به علت اسید آمینه‌های موجود در آن دارای اثرات تسلی دهنده در مغز نیز، است.

کاستن از علایم افسردگی با چایی سبز

۸ چای زنجبیل

یک قاشق چاییخوری پودر زنجبیل را در آب داغ بریزید و چند دقیقه بجوشانید.
اجازه دهید تا خنک شود.
آن را دوبار طی روز بیاشامید.
این آشامیدنی، درمان فوق العاده‌ای برای افسردگی است.

چای زنجبیل درمان فوق العاده برای افسردگی

۹ سیر

قطعا به غذاهایتان سیر بیافزایید چرا که این ماده خوردنی نشانه‌های مرتبط به افسردگی، ملال و خستگی و بیخوابی را کاهش و یا از بین میبرد.

۱۰ برنامه غذایی متعادل

 • یک برنامه غذایی متعادل، مانع ظهور بیماری میشود یک برنامه غذایی سرشار از فولات، ویتامین B (به خصوص B۶) و C داشته باشید.
 • همه سبزی‌ها برگ دار تیره سرشار از فولات هستند.
 • غذاهای سرشار از B۶ شامل: اسفناج ، مار چوبه، تخمه آفتابگردان، هویج ، مرکبات، و چغندر
 • منابع این ویتامین برای افرادیکه گیاه خوار نیستند، عبارت اند از گوشت خوک بدون چربی، پرندگان، ماهی، مرغ، گوشت گاو بدون چربی، اسفناج ، آووکادو و موز است.
 • برای ویتامین C ، گوجه اروپایی ، پرتقال، آب تازه، برنج قهوه‌ای ، نخود، سبزی‌ها سبز، و … .. استفاده کنید.
 • منیزیم موجود در مواد خوراکی به منظور مواجهه با تمایل به خودکشی احتیاج است.
 • تخمه کدو ، تخمه آفتاب گردان، و دانه کنجد استفاده کنید.
 • مغز هایی مانند بادام و بادام هندی نیز شبیه همین فایده را دارند.
 • علاوه بر اینها، میتوانید لوبیا تیره، سفید، سویا، اسفناج، برگ چغندر و غلات سبوس دار استفاده کنید.
 • مواد خوراکی حاوی سلنیوم، مانند: تن ماهی ، شمشیر ماهی، صدف و تخمه آفتاب گردان را استفاده کنید.

داشتن برنامه غذایی متعادل از افسردگی جلوگیری میکند.

۱۱ جوی دو سر

چهار تا پنج قاشق خوراک خوری از جو را در یک فنجان شیر سویا یا شیر برنج بریزید.
میوههای خشک، بادام، آجیل، عسل، یا شیره افرا را نیز به آن اضافه نمایید.
این ترکیب آرامتان میکند و افسردگی را از شما دور میکند.
بنابراین آن را به صورت منظم استفاده کنید.

دوازده بادام زمینی

بادام زمینی ، قلب را تندرست و سالم نگه میدارد، چرا که لبریز از ویتامین b و b۲ است.
این، ذهنتان را نیز زنده و تندرست و سالم نگه میدارد.
هم چنین، می‌توانید پنج تا ۸ بادام زمینی را پودر کنید و روزانه آن را با ۱ لیوان شیر، بخورید.

خوردن بادام زمینی مقوی برای ذهن

۱۳ تخمه‌ی کدو تنبل

تخمه کدو تنبل ، نه فقط بسیار خوشمزه است، بلکه لبریز از عناصر قوت بخش، مانند، اسید گلوتامیک، فسفر، منیزیم، مس، آهن و پروتئین است.
و مزه این دانه‌ها، شبیه به عطر بادام زمینی است و می‌توانید آن‌ها را به سوپ یا سالاد خود نیز، بیافزایید و تا می‌توانید آن‌ها را بعنوان یک بین وعده غذایی، استفاده کنید.
دیگر غذاهای سرشار از منیزیم: کنجد و تخمه آفتابگردان هستند.

۱۴ فولیک اسید

کلم پیچ ، به خوبی اضطراب و نگرانی را از میان میبرد.
چرا که مأخذ فوق العاده‌ی ویتامین c و اسیدفولیک است.
بخارپز یا سوپ کلم درست نمایید.، یا میتوانید آنرا به صورت سالاد استفاده کنید.
اسفناج، سورس و منبع مناسبی از فولیک اسید است که، کارکرد خوبی در مقابل افسردگی دارد.
فقط در نظر داشته باشید که مطابق با چند پژوهش، فولیک اسید محتمل است به سرطان منتج شود.
بنابراین: توصیه میکنیم که در مورد استفاده آن، با پزشکتان مشاوره انجام دهید، هم چنین فولیک اسید می‌تواند به ساختار عصبی مرکزی صدمه و آسیب وارد کند.

کلم پیچ دارای فولیک اسید و ضد اضطراب و نگرانی

۱۵ اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ ، مانند اسید ایکوزاپنتانوئیک و اسید دوکوزاهگزانوئیک، برای کارکرد بهینه مغز و کمتر کردن ریسک مبتلا شدن به افسردگی، لازم هستند.
ماهی هایی، مانند: ماهی سالمون یا تن ماهی، تخم کتان، ماهی، روغن سویا، کفشک ماهی و گردو، لبریز از چربی‌های حاوی امگا سه هستند.
روغن ماهی نیز، در مقابل افسردگی پایداری میکند.
بنابراین، شما باید ماهی و روغن ماهی را در سبک غذایی خود بگنجانید.

۱۶ خنده

خنده با التیام و بهبود اخلاق و رفتار، تاثیر مطلوب بر رابطه‌های گروهی اجتماعی می‌گذارد.
به تعدیل نشانه‌های افسردگی، یاری می‌کند.
گذشته از اینها، خنده بهترین دارو است.
نگرانی و پریشانی

خنده بهترین درمان افسردگی

۱۷ ورزش

به منظور بهترشدن اخلاق و رفتار، آرامش ذهن، بالا بردن اعتماد بنفس ، و حفظ سلامت ذهن تان، خیلی مهم است که مشغول نوعی تحرک جسمانی ملایم شوید.

تمرینات تنفسی و شل کننده عضلات، برای مبتلایان به افسردگی، عالی در نگاه گرفته می‌شوند، و راه رفتن نیز بهمان میزان موثرند.

هجده یوگا و مدیتیشن

مغز را تغییر می‌دهند، زمانیکه در طول یوگا، بدن تان را کش می‌دهید، از مسیر نخاع پیامی به مغزتان می‌فرستید.
این پیام سبب پیدایش احساس خوب میشود.
انجام تمرینات آسانا و پرانایاما بطور هر روزه، شما را از افسردگی دور نگه میدارد.

حس آسایش و آرامش و دور شدن از افسردگی با ورزش یوگا

۱۹ حمام آفتاب

سطح مواد ضد افسردگی که بصورت طبیعی در مغز، وجود دارد، با واقع شدن در معرض تابش آفتاب، افزایش پیدا میکنند.
یک پژوهش، نشان داده است که مغز ما در زمان‌های آفتابی سروتونین بیشتری تولید میکنند، در قیاس با روزهایی که هوا تاریک و ابری است.
بنابراین، هر هنگامی که احتیاج دارید، گرم شوید به مدت دست کم سی دقیقه حمام آفتاب بگیرید.

۲۰ حمام

از اونجایی که حمام آفتاب گرفتن در شب یا روزهایی که هوا شدیدأ گرم است، ممکن نیست، هر دفعه که احساس اندوه و افسردگی داشتید، قطعا دوش بگیرید.
غافلگیر شدید؟
پژوهشگران کشف کردند که شستشوی بدن یا غوطه ور شدن در آب، ذهن را آرام میکند و اخلاق و رفتار شما را التیام و بهبود میبخشد.

درمان افسردگی و داشتن احساس خوب با حمام

۲۱ پاهایتان را در آب داغ، بگذارید.

چنانچه شستشوی بدن به هر علتی، برای تان ممکن نیست، میتوانید این شیوه درمانی را آزمایش کنید.
یک لگن را پر از آب داغ کنید و اندکی صابون و برگ رزماری به آن اضافه نمایید.
پای خود را طی مدت ۱۵ الی بیست دقیقه در لگن بگذارید، این کار ذهن شما را آرام خواهد کرد.

۲۲ ماساژ

پیش از به رختخواب رفتن، کف پایتان را با روغن آفتابگردان یا روغن نارگیل ماساژ دهید.
این کار، اعصابتان را احیا میکند و سبب میشود شما حس مثبت‌تری بدست آورید.

ماساژ کف پا به منظور داشتن احساس خوب و آرامش

۲۳ طب سوزنی

بعنوان یک راه طبیعی، برای دور شدن از افسردگی در نگاه گرفته میشود.
اخلاق و رفتار فرد را التیام میبخشد و مغز آرام میکند.

تحقیقات این واقعیت را کشف کرده اند که طب سوزنی ، آزاد شدن نورهورمون‌ها یعنی (هورمون‌های بنا شده توسط بافت عصبی) و انتقال دهنده‌های عصبی را تغییر میدهند.که درترکیب شیمیایی شناسایی بیماری طرز مطلوبی تغییر ایجاد میشود.

۲۴ تجسم خلاق

در آن، ذهن و پیکرتان از مسیر حس لامسه و چشایی بویایی و بینایی با همدیگر رابطه برقرار میکنند.
این شیوه، شامل تجسم چیزهایی است که افکار مثبت را به ذهنتان می‌آورد.
چیزهایی، مانند: کوه، آبشار، طلوع و غروب خورشید در ساحل و غیره
شما سعی میکنید که نسیم و بوی گل را حس کنید و آوای طبیعت را بشنوید، شما می‌توانید این کار را در طی لمس درمانی و ماساژ درمانی ، تمرین نمایید.
مهارت‌های تجسم فکری را قادر نیستید یک شبه انجام بدهید.
بایستی بطور یکسره تمرین نمایید و صبر داشته باشید و زمان بگذارید، تا در آن مهارتی پیدا کنید.

برای علاج افسردگی افکار مثبت در ذهنتان بیاورید.

۲۵ موزیک درمانی

موزیک درمانی نیز یک شیوه غیر پزشکی برای چیره شدن بر غم و اندوه، اضطراب ، هراس و اضطراب و نگرانی است.
این شیوه، روحتان را بطور طبیعی آرام میکند.
برای همه انسانها در هر سنی، خوبست.
هدفون را در گوش تان بگذارید و به ملودی‌های قدیمی و کلاسیک یا راک به سلیقه و اخلاق و رفتار خودتان، گوش دهید.

گوش کردن به موزیک افسردگی و نگرانی را دور میکند.

۲۶ نور درمانی

در این شیوه درمانی، فرد افسرده نزدیک به یک جعبه چراغ روشن می‌نشیند.

محیط بیرون را تقلید میکند.

در اول، فرد بیمار به مدت پانزده دقیقه در جلوی نور آن قرار میگیرد، ولی با نگاهی دقیق علایم آن، محدوده زمانی، احتمال دارد تا ۲ ساعت روزانه، گسترش یابد.
با عنایت به میزان افسردگی، گزینش میشود.
این شیوه درمانی تنها، نشانه‌های در ارتباط با افسردگی را تخفیف می‌دهد، ولی کاملا افسردگی را درمان نمیکند و از بین نمی‌برد.

۲۷ نوشتن درمانی

یک دفترچه ویژه یادداشت کردن اخلاق و رفتار تان و یک قلم همراه داشته باشید، تا همه چیزهای مثبتی که در اطرافتان رخ میدهد، را یادداشت کنید.

در زمینه رخدادهای منفی هرگز چیزی ننویسید، چنانچه حس کردید روزانه نوشتن در این دفترچه برایتان سخت است.

دست کم یکبار در هفته، این کار را بکنید.
هر وقتی که احساس اندوه داشتید دفترچه تان را بردارید و آن را بخوانید.
این کار، روزهای خوب خود را به خاطرتان می‌آورد و یاری میکند که لبخند روی صورت تان بنشیند.
در حالت کلی، بیرون ریختن فکرهای مثبت از قلبتان، از مسیر نوشتن طبق گفته پژوهشگران شفابخش است.
پس سفارش ما به شما این است که، بیشتر بنویسید.
بی تردید، این کار پیامدهای جانبی ای ندارد.

نوشتن امورات مثبت برای علاج افسردگی

۲۸ درمان شناختی، رفتاری

این شیوه درمانی روی افکار شما متمرکز است.
شما میتوانید با توسعه یک چشم انداز خوشبینانه و تغییر روش تفکر، براحتی در برابر افسردگی پایداری کنید.
افکار بدبینانه، احساس تنهایی و اندک اهمیت بودن به شما می‌دهد.
ولی شما میتوانید با تمرکز ۱۰۰٪ بر جنبه مثبت هر چیزیکه برایتان رخ میدهد، در این شرایط غلبه کنید.
این یک مداوا کوتاه مدت است، که به مدت ده تا بیست جلسه، زمان میبرد و افسردگی نه چندان شدید تا میانه را بطور اثربخش مداوا میکند.

درمان‌های گیاهی برای علاج افسردگی

در این قسمت، از درمان‌های گیاهی که واقعاً اثر زیادی روی افسردگی دارند، نام می‌بریم.

۲۹ گیاه داروئی به لیمو

۲۵ گرم گیاه به لیمو را در آب خنک بریزید و اجازه بدهید تا به مدت دوازده تا ۱۵ ساعت، بماند.
این دارو را دو یا ۳ بار طی روز بهره جویی کنید.

گیاه آرامبخش به لیمو

۳۰ مارچوبه

ریشه خشک مارچوبه را بشکل پودر در بیاورید.
یک تا دو گرم از این را، دست کم یکبار در روز همراه اندکی آب بخورید.

۳۱ سنبل هندی

گفته میشود که عصاره ساقه و ریشه‌های گیاه سنبل هندی، اثرات آرام کننده برای مغز دارد.
این گیاه، یک آرام کننده ملایم است، که سبب میگردد پرخاشگری بسیار کاسته شود.

سنبل هندی یک گیاه آرامبخش برای افسردگی

۳۲ جینسینگ

این گیاه شامل خاصیت‌های ضد افسردگی است.
برای چیره شدن بر افسردگی، دو قاشق بزرگ (غذاخوری) پودر جینسینگ هندی را با لیوانی آب بخورید.

۳۳ جوز هندی

آب انگور اروپایی هندی را بگیرید، یک هشتم پیمانه چای خوری پودر جوزهندی، به آن اضافه نمایید.
این ترکیب را سه مرتبه در روز بیاشامید.

۳۴ شیرین بیان

یک تا سه فنجون چایی شیرین بیان را طی روز، سبب کاهش افسردگی میشود.
ضمنا میتوانید پودر شیرین بیان را با شیر استفاده کنید.
فقط در نظر داشته باشید که خانم‌ها شیرده و باردار، به هیچ صورتی نباید شیرین بیان استفاده کنند.
افزون بر این، مبتلایان به مشکلات کلیوی، قلبی و کبد، بالارفتن فشار خون و کسانیکه آسپرین ووارفارین مصرف میکنند، باید از خوردن شیرین بیان اجتناب نمایند.

کاهش افسردگی با شیرین بیان

۳۵ مریم گلی و برگ ریحان

با افزودن یک دوم قاشق چاییخوری مریم گلی و یک چهارم پیمانه چای خوری برگ ریحان به یک استکان آب گرم، برای خودتان دمنوش از این دو گیاه را آماده نمایید.
این دمنوش را دوبار طی روز به منظور کاستن افسردگی بیاشامید.

سی و شش برگ اسطوخودوس

یک استکان آب را بجوشانید و بعد یک قاشق چاییخوری برگ اسطوخودوس در آن بریزید.
اندکی منتظر بمانید، تا دم بکشد.
سپس آنرا صاف کنید و محلول حاصل را، به صورت گرم ۳ بار در روز بیاشامید.

آشامیدن جوشانده برگ اسطوخودوس برای علاج افسردگی

۳۷ پودر چوب صندل

پودر چوب صندل را بصورت هرروزه، روی پیشانی تان بمالید.
این ماده، ذهن اشخاص افسرده را آرام میکند.

۳۸ گیاه مقل

این گیاه، مضاف بر این که وزن را کمتر می‌کند، ساختار عصبی را نیز تقویت میکند.
یا دست کم به صورت مکمل و کپسول گیاهی در فروشگاه‌های پزشکی، در دسترس است.
روش دیگر بکارگیری این گیاه، این است که آنرا خشک نمایید و آنرا روی ذغال داغ و سوزان بپاشید.
این دود را طی مدت چند دقیقه استنشاق کنید، گفته میشود که دود آن برای جوان کردن ذهن نیز خیلی بافایده است.

قویتر شدن ساختار عصبی با گیاه مقل

۳۹ گیاه ناز باتلاقی

پنج گرم از این گیاه را با ۱ لیوان شیر، بطور مرتب استفاده کنید.
ضمنا میتوانید اندکی شیرین بیان نیز به آن اضافه نمایید.
سرتان را با این روغن ماساژ بدهید.
این کار افسردگی را برطرف میکند.

۴۰ بیلوبا

این گیاه، دارویی است که مغز را جهت تولید انتقال دهنده‌های عصبی که به نوبه‌ی خود افسردگی را تخفیف می‌دهند، تحریک میکنند.
مکمل این گیاه با بکارگیری عصاره آن، که شامل همه مواد شکل دهنده فعالیت است و از برگ‌های خشک و خرد شده این درخت گرفته شده، مهیا میشود.
این گیاه، افت عملکرد مغز و افسردگی را با افزایش گردش خون به مغز، التیام و بهبود می‌بخشند.

گیاه داروئی بیلوبا اثربخش در معالجه افسردگی

۴۱ گل راعی

۳۰۰ میلی گرم از این گیاه را سه مرتبه در روز استفاده کنید.
فقط توجه داشته باشید، در حالیکه از گل راعی استفاده میکنید، نکات زیر را در ذهن داشته باشید.
استفاده بیش از حد، از این گیاه برای دورانی طولانی مدت، امکان دارد باعث بروز حساسیت به اشعه نور خورشید شود.
بخصوص در کسانی که دارای پوست روشن هستند.
و زمانیکه از این دارو استفاده میکنید، از مصرف ترشیجات، ماهی و مخمر و پنیر ، امتناع کنید.
خانمهای حامله، نباید از این گیاه بهره ببرند.
مصرف این گیاه برای افرادیکه در حال استفاده از دارو ‌های ضد افسردگی هستند، توصیه نمیشود.

مصرف گیاه راعی برای علاج افسردگی

۴۲ رایحه درمانی

رایحه درمانی ، به مداوا برخی از نشانه‌های افسردگی مانند بیخوابی و ملال و خستگی ذهنی یاری می‌کند.

روغن‌های معطر مورد کاربرد در این گونه درمان، شامل: اسطوخودوس، چوب صندل، ریحان، روغن معطر مریم گلی، گل شمعدانی، نعناع ، رزماری ، بابونه و روغن معطر گل یاس، از این روغن‌ها به نسبت درست در سیستم بخور و ماسک بهره جویی کنید، تا به نتیجه بسیار خوب برسید.

اتاق خود را بوسیله استفاده از لامپ رایحه درمانی معطر کنید.

هر اسانسی که محبوب تان است را روی یک پارچه یا دستمال بریزید، و پیش از خواب در درون بالش تان بگذارید.

نکته: افرادیکه به عطر آلرژی دارند، توانایی دارند از این شیوه درمانی اجتناب نمایند.
پسندیده‌تر است، پیش از آغاز آن، با یک متخصص رایحه درمانی مشاوره انجام دهید.

برای علاج افسردگی هر آنچه که بایست انجام دهید.

 • دست کم به مدت ۷ تا ۸ ساعت بخوابید.
 • هر دفعه که افکار منفی به ذهنتان خطور کرد، خودتان را مشغول انجام کاری کنید، مانند خواندن یک کتاب خوب یا گوش کردن به یک موزیک شاد
 • دید خوشبینانه را در خودتان توسعه بدهید.
 • تلاش کنید روزانه سعی تازه‌ای را آغاز کنید و از آن لذت ببرید.
 • چنانچه حجم زیاد کاری تان علت افسردگی شما است، تلاش کنید اندکی از مسئولیت هایتان را بر عهده فرد دیگری بگذارید.و در صورت امکان، زمانی از محل کارتان مرخصی بگیرید.
 • خاطرتان باشد در زمینه مشکلات یا عواطف تان گفتگو کنید.، یا آن‌ها را به رفیقان و اعضای خانواده تان در میان بگذارید.
 • این کار، نشانی از کاستی و درماندگی شما نیست در حقیقت انجام این کار، کمکتان میکند تا اندکی از دلهره کاسته شود.

اندک کردن مشغله‌های کاری و ذهنی برای علاج افسردگی

هر آنچه که به منظور درمان افسردگی نباید انجام دهید.

 • از مصرف افزودنی‌های شیمیایی، مثل: شکر، کوکاکولا، الکل، ادویه و چاشنی‌های قوی و رنگ‌های خوردنی امتناع کنید.
 • از استفاده زیادتر از حد داروهای روان تنی یا ضد افسردگی، امتناع کنید.
 • اهداف دست نیافتنی و غیر حقیقی، برای خودتان گزینش نکنید.
 • در عوض اهداف کوچک برای خودتان مشخص کنید و با همه وجود سعی کنید تابه آن‌ها دست یابید.
 • هرگز وعدههای غذایی خود را حذف نکنید، یک وعده خوراکی مناسب، قند موجود در خون تان را منظم میکند.
 • و بنابراین نوسانات خلقی شما کاهش میابد.
 • نشانه‌های افسردگی را ندیده نگیرید، چرا که آن‌ها امکان دارد که به مشکلات قلبی منتج شوند.

نشانه‌های افسردگی را مهم تلقی کنید آن را مداوا نمایید.

چنانچه شما حس میکنید که افسرده هستید، یکی از راه حل‌های بالا را به منظور مواجهه با این معضل آزمایش کنید.


کدام داروها ضدافسردگی هستند؟

بخش زیادی از اشخاص غیرکارشناس، داروهای «ضدافسردگی» را داروی «شادی‌آور» می‌خوانند. اینها دواهایی هستند که در معالجه اختلال افسردگی اساسی (MDD) و اختلال دیستایمیک ( افسردگی نه چندان شدید مزمن) مؤثرند و بعضی از آن‌ها کاربردهای دیگری مثل درمان مشکلات اضطرابی و اختلال وسواس نیز دارند.

البته همه این داروها در یک طبقه نمی‌گنجند و بر پایه مکانیسم اثرشان در گروه‌های گوناگونی جای داده شده‌اند.

هرچند این داروها در معالجه بیماری افسردگی اثربخش‌اند، واجب است که تنها بعد از تشخیص دکتر متخصص و به تجویز او مصرف شوند. مواردی هم هست که فرد گرفتار افسردگی است اما این افسردگی از نوعی است که امکان دارد با مصرف داروی ضدافسردگی تشدید شود (به موضوع اختلال دوقطبی نگاه کنید)

در چنین مواردی از تجویز داروهای دیگری برای علاج افسردگی استفاده میشود.

بدین گونه، موضوع تشخیص قبل از گزینش و انتخاب دارو بسیار مهم است و تنها دکتر درمانگر است که میتواند در این مورد قضاوت کند.

عمده‌ترین داروهای ضدافسردگی افراد بزرگسال عبارتست از:

۱- داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین ( SSRI ): مانند فلوکستین، سرترالین، فلووکسامین، سیتالوپرام، اِسیتالوپرام، پاروکستین، ویلازودون و وُرتیوکستین

۲- داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین و نوراپینفرین ( SNRI ): مانند ونلافاکسین، دس‌ونلافاکسین، دولوکستین و لِوومیلناسیپران

۳- داروهای سه‌حلقه‌ای ( TCA ): مانند آمی‌تریپتیلین، ایمیپرامین، نورتریپتیلین، کلومیپرامین، دزیپرامین، تریمیپرامین، دوکسپین

۴- داروهای چهارحلقه‌ای ( TeCA ): مانند مپروتیلین

۵- داروهای مهارکننده بازجذب نوراِپینفرین و دوپامین ( NDRI ): مانند بوپروپیون

۶- داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب نوراِپینفرین ( NRI ): مانند ربوکستین

۷- داروهای آنتاگونیست گیرنده سروتونین و مهارکننده بازجذب سروتونین ( SARI ): مانند ترازودون

۸- داروهای نورآدرنرژیک و اختصاصی سروتونرژیک ( NASSA ): مانند میرتازاپین و میانسرین

۹- داروهای آگونیست گیرنده ملاتونین و آنتاگونیست انتخابی گیرنده سروتونین: ( MASSA ): مانند آگوملاتین

۱۰- داروهای مهارکننده قابل برگشت مونوآمین‌اُکسیداز A ا ( RIMA ): مانند موکلوبماید

۱۱- داروهای مهارکننده مونوآمین‌اُکسیداز ( MAOI ): مانند ترانیل‌سیپرومین

در موارد افسردگی مقاوم به مداوا افراد بزرگسال، چه انتخاب‌هایی وجود دارد؟

در نسبت چشمگیری از موردهای افسردگی، نشانه‌های افسردگی محتمل است به نخستین داروی تجویز شده جواب ندهد و به کارگیری روان‌درمانی نیز راه‌گشا نباشد.

توضیح زیر در رابطه با درمان چنین مواردی است؛ که گرچه در مورد افسردگی نوع دوقطبی صدق نمی‌کند.

در شرایطی که افسردگی به داروی تجویز شده اول جواب نمی‌دهد، متخصص اعصاب و روان شرایط زیر را پیش رو دارد:

۱- دوز مورد کاربرد دارو، هنوز به میزان مکفی نرسیده است: در این حالت ضروری است دوز دارو به میزانی که سفارش شده و برحسب تحمل فرد بیمار و در نگاه داشتن پیامدهای جانبی، بیشتر کرده شود.

۲- مدت استفاده از دارو هنوز لازم نیست: در این حالت ضروری است برای تکمیل مدت لازم استفاده از دارو که بطور معمول چهار تا ۸ هفته (با در نظر داشتن دوز لازم دارو) است، اقدام شود.

۳- میزان بهبودی در حد میانه است: در این حالت، افزودن داروی دیگری به داروی اول محتمل است به بهبودی افسردگی بینجامد.

داروی دوم میتواند یکی دیگر از داروهای ضدافسردگی باشد که در این وضعیت ترجیحاً از دارویی استفاده می‌شود که مکانیسم اثری متفاوت با داروی اول داشته باشد.

از داروهای دیگری هم میتوان برای افزودن به داروی اول سود برد؛ مانند لیتیوم و یک هورمون تیرویید بنام لیوتیرونین.

در حقیقت، هرچند لیتیوم درمان استانداردی برای اختلال دوقطبی محسوب میشود، تجویز آن محدود به اختلال دوقطبی نیست و در مواردی چون افسردگی غیردوقطبی مقاوم به مداوا نیز بکار میرود.

۴- میزان بهبودی اندک است: در این حالت پسندیده‌تر است داروی اول به آهستگی قطع شود و داروی ضدافسردگی دیگری به آهستگی جایگزین آن گردد.

البته در وضعی که افسردگی با مخاطرات فوری از قبیل خطر اقدام به خودکشی همراه باشد، متخصص اعصاب و روان احتمال دارد تجویز الکتروشوک (ECT) را ترجیح دهد.

۵- با وجود تجویز چند دارو، هنوز بهبوی حاصل نشده است: در این حالت، بکارگیری تشنج‌درمانی یا الکتروشوک (ECT) و در موارد خاصی به کارگیری rTMS (تحریک مغناطیسی مغز) و VNS (تحریک عصب واگ) قابل تجویز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.